O Etnografii

Słów kilka

Home - Busko Zdrój - Busko Zdrój

Busko Zdrój

Posted on 20 lutego, 2018 in Busko Zdrój Hotele

W Polsce możemy spotkać wiele pięknych miejsc, które pozwolą na odpowiedni relaks i wypoczynek. Coraz częściej szukamy wrażeń za granicą, nie korzystając z dobrodziejstwa naszej polskiej ziemi. Istnieje wiele cudownych krain, które pozwolą na chwilę zapomnienia i oderwanie się od codziennych obowiązków w pracy i domu. Jednym z takich miejsc jest Busko Zdrój.

Busko Zdrój to jedne z miast uzdrowiskowych w Polsce, które leży w województwie świętokrzyskim. Na wielu forach podróżniczych możemy przeczytać, że Busko Zdrój jest punktem początkowym czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Solca-Zdroju.

Już za czasów Bolesława Wstydliwego wspominano o solankach występujących w Busku. Pierwsze badania, które przeprowadzona w kontekście wykorzystania wód do leczenia, zostały zainicjowane przez lekarza Jan Winterfelda.

Strefa uzdrowiskowa leży w południowej części tego malowniczego miasta, na terenie Parku zdrojowego. Istnieje wiele ośrodków sanatoryjnych. W internecie możemy natknąć się na informacje o ponad 30 takich obiektach. Jednak wiele z nich jest stale modernizowanych oraz rozbudowywanych ze względu na ogromne zainteresowanie kuracjuszy. Ich liczba sukcesywnie rocznie. Do popularnych i nowoczesnych miejsc, które zapewniają wiele zabiegów oraz odpowiednią opiekę medyczną należy Bristol Busko hotel medical SPA.

Mówi się, że rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny. – możemy przeczytać w popularnym serwisie internetowym.

Tak więc Busko Zdrój jest miastem z wieloma możliwościami rekreacyjnymi, w których leczy się takie schorzenia, jak na przykład:
– problemy reumatologiczne,
– zaburzenia neurologiczne,
– kłopoty z układem krążenia,
– problemy dermatologiczne,
– schorzenia ortopedyczne dzieci oraz dorosłych.

i wiele innych chorób, w których specjalizują się dane projekty.

Jakie atrakcje możemy spotkać w Busku?
Z pewnością jest to miasto, które posiada wiele szlaków turystycznych, które nadają się do pieszych wędrówek. Wyróżniamy następujące:
– szlak turystyczny czerwony, który prowadzi z Buska do Solca-Zdroju i ciągnie się przez 27 km,
– szlak turystyczny zielony, który prowadzi z Buska do Wiślicy aż przez 90 km,
– oraz szlak turystyczny niebieski, prowadzący z Pińczowa do Wiślicy 39 km.

Przed wybraniem w trasę należy pamiętać o kilku ważnych elementach:
– odpowiednie obuwie,
– dostosowana odzież,
– nakrycie głowy, które jest niezbędne podczas słonecznych dni,
– prowiant zawierający przede wszystkim wodę, która zadba o odpowiednie nawodnienie organizmu
– oraz niezbędne leki.

Jakie pozostałe atrakcje spotkamy w Busku Zdrój?

Park Zdrojowy, który został założony w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza i zaprojektowany przez Henryka Marconiego, podzielony jest na trzy kluczowe części:

Pierwszą z nich stanowi ogrodzony ogród łazienkowski o powierzchni aż 16 ha z sanatorium i fontanną, która znajduje się w centrum.

Drugim obszarem jest Aleja Mickiewicza. To długa na 850 metrów promenada z dwoma rzędami drzew. Najczęściej spotkać możemy na niej kasztanowce. Aleja łączy ogród łazienkowski z rynkiem. Jest to również droga przy której znajdziemy między innymi: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Policję, Dom Kultury, Galerię „Zielona” oraz szkoły.

Trzecia część to skwer na placu zwycięstwa, który znajduje się w rynku. Zajmuje powierzchnię aż 0,7 ha z fontanną w centrum. Jest to z pewnością obowiązkowa pozycja na mapie każdego turysty.

W Parku zdrojowym możemy podziwiać również inne atrakcje, takie jak na przykład:

– Muszla koncertowa z alejką przed głównym wejściem do sanatorium. Jest to popularna Promenada Gwiazd, która powstała na podobieństwo Hollywoodzkiej — Walk of Fame. Możemy spotkań na niej słoneczka wielu gwiazd związanych z polską muzyką: Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman oraz Bogusław Kaczyński.

– W północno-zachodniej części starego parku możemy spotkać zrekonstruowany budynek gospodarczy ogrodnika oraz oranżerię sprzed wielu lat.

– Spośród ponad 4500 drzew, w tym ok. 12% w wieku ponad 100 lat najliczniej w parku występują klon pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon polny, grab pospolity, robinia akacjowa, lipa drobnolistna, kasztanowiec zwyczajny, wiąz szypułkowy. – możemy przeczytać na stronach internetowych związanych z parkiem zdrojowym.

W przyszłości planowana jest również budowa Parku Zdrojowego II przy osiedlach Pułaskiego i Kościuszki.

Jest to miejsce idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i starszych osób, które potrzebują odpoczynku oraz odpowiednich zabiegów medycznych.

Warto również odwiedzić kościół w Busku Zdrój, który jest zabytkową świątynią z 1699 roku. Na kalenicy możemy podziwiać barokową wieżyczkę w formie sygnaturki. Kościółek jest zamknięty i otwierany tylko kilka razy w roku. Warto zaznaczyć, że zachowały się tam niektóre zabytkowe nagrobki, między innymi Feliksa Rzewuskiego, który był założycielem buskiego uzdrowiska.

Busko Zdrój to obowiązkowe miejsce turystyczne na mapie Polski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *